Bill for dinner = $67.82
Tip = $16.18
We are to find
what percentage of the original bill was the tip
This is done as follows
[tex]x\text{\% of 67.82}=16.18[/tex]Simplifying this we get
[tex]\begin{gathered} \frac{x}{100}\times67.82=16.18 \\ 67.82x=16.18\times100 \\ x=\frac{1618}{67.82} \\ x=24.08 \\ x=24\text{\%} \end{gathered}[/tex]Therefore, the percentage is 24%