Respuesta :

Given:

The length of the lot l= 750ft

The width of the plot w= 540 ft

Required:

Find the required fence.

Explanation:

The perimeter of the rectangle is given by the formula.

[tex]P=2(length+width)[/tex]

Thus the required fence for the lot

[tex]\begin{gathered} =2(750+540) \\ =2(1290) \\ =2580\text{ ft} \end{gathered}[/tex]

Final answer:

The required fence is 2580 ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico