Element X decays radioactively with a half life of 9 minutes. If there are 760 grams ofElement X, how long, to the nearest tenth of a minute, would it take the element todecay to 19 grams?y = a(.5)Answer:

Respuesta :

[tex]y=a(0.5)^{\frac{t}{h}}[/tex][tex]19=760(0.5)^{\frac{t}{9}}[/tex][tex]\frac{19}{760}=(0.5)^{\frac{t}{9}}[/tex][tex]0.025=2^{\frac{-t}{9}}[/tex][tex]\log _20.025=\frac{-t}{9}^{}[/tex][tex]t=-9\cdot\log _2(0.025)[/tex][tex]t=47.89\approx47.9[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico