Given:
Shivani opened a savings account and deposited $300.00 as principal.
So, P = 300
The account earns 2% interest
so, r = 2% = 0.02
compounded annually ⇒ n = 1
We will find the balance after 10 years, t = 10
So, we will use the following formula:
[tex]A=P\cdot(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]Substitute with the given data:
[tex]A=300\cdot(1+\frac{0.02}{1})^{1\cdot10}=300\cdot1.02^{10}=365.6983[/tex]Rounding to the nearest cent
so, the answer will be the balance after 10 years = $365.70