Respuesta :

Answer:

0.630 L of oxygen must be added at constant temperature and pressure

Explanation:

According to Avodagro's law, the volume and the number of moles are directly proportional at constant temperature and pressure. What this is saying is that at increased volume, it is expected that we have more number of moles

Mathematically, we can represent this as:

[tex]\frac{v_1}{n_1}\text{ = }\frac{v_2}{n_2}[/tex]

The values with subscript 1 represent the initials, while the values with subscript 2 represent the finals

We can have the formula rewritten in terms of the missing value as follows:

[tex]\begin{gathered} v_1\text{ = }4\text{ L} \\ v_2\text{ = ?} \\ n_1\text{ = }0.864\text{ mol} \\ n_2\text{ = 1 mol} \\ v_2\text{ = }\frac{v_1n_2}{n_1} \end{gathered}[/tex]

Using the formula, we have:

[tex]v_2=\text{ }\frac{4\times1}{0.864}\text{ = 4.63 L}[/tex]

What the question is asking is the extra volume to be added

That wold be calculated as follows:

[tex]\Delta v=v_2-v_1\text{ = 4.63 L - 4.0 L = 0.630 L}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico