1) Given that rule, we can write out the following for this case:
[tex]\begin{gathered} C=\frac{nA}{n+12}= \\ \end{gathered}[/tex]2) So let's plug into that the data:
[tex]\begin{gathered} 6=\frac{8A}{8+12} \\ 8A=20\times6 \\ 8A=120 \\ \frac{8A}{8}=\frac{120}{8} \\ A=15 \end{gathered}[/tex]Note that we have cross multiplied and then divided both sides by 8. So the dosage of an adult, according to this rule would be 15 ml