Hello it’s a 4 part question I just need help however I can only post one picture at a time

Answer:
Part a:
0% 3000
5% 3646.51
10% 5247.02
20% 6220.8
Explanation:
Part a:
We need to evaluate the function in the r values given:
If the rate is 0% then r = 0
[tex]S=3000(1+0)^4=3000[/tex]If the rate is 5%, then r = 0.05
[tex]S=3,000(1+0.05)^4\approx3646.51[/tex]If the rate is 10%, then r = 0.1
[tex]S=3,000(1+0.1)^4=4392.3[/tex]If the rate is 15%, then r = 0.15
[tex]S=3,000(1+0.15)^4=5247.02[/tex]If the rate is 20%, then r = 0.2
[tex]S=3,000(1+0.2)^4=6220.8[/tex]