Answer:
Given that,
Karen Gaines invested $14,000 in a money market account with an interest rate of 1.75% compounded semiannually.
Six years later, Karen withdrew the full amount to put toward the down payment on a new house.
To find the amount withdraw.
we know that, formula for finding amount of compound interest as,
[tex]A=P(1+\frac{r}{100})^n[/tex]where P is the principal, nis the number of years, r is the rate of interest per annum.
Given that, interest rate of 1.75% compounded semiannually, therefore number of years is 6x2=12 years.
Substitute the values we get,
[tex]A=14000\times(1+\frac{1.75}{100})^{12}[/tex][tex]=14000(1.0175)^{12^{}}[/tex][tex]=14000(1.2314)[/tex][tex]=17240.15[/tex]Karen withdraws $17,240.15 from the account.