When shipping contract is below $22000 the probability is 0.4
When shipping contract is in excess of $24000 the probability is 0.2
i.e., f(x) = 1/ (25-20)
f(x) = 1/5; 20≤x≤25
22
A) P(x≤22) =∫ 1/5 dx
20
22
= 1/5 (x)
20
= (22-20)/ 5
= 0.4
25
B) P(x≥24) = ∫ 1/5dx
24
25
= 1/5(x)
24
= (25-24)/5
= 0.2
Probability- Probability is simply the likelihood of something occurring. When we are uncertain about the outcome of an event, we can discuss the probabilities of various outcomes—how likely they are. Statistics is the study of events governed by probability. The probability of an event is a number between 0 and 1, where 0 indicates the event's impossibility and 1 indicates certainty.
For more information on probability visit:
https://brainly.com/question/24756209
#SPJ4