The length of the pipe = 53.59 cm
Explanation:The given successive harmonics are:
800 Hz, 1120 Hz, and 1440 Hz
The difference between two successive harmonics is 2 times the fundamental frequency
That is:
[tex]\begin{gathered} 2f_o=1120-800 \\ 2f_o=320 \\ f_0=\frac{320}{2} \\ f_o=160Hz \end{gathered}[/tex]The fundamental frequency for closed pipes is given by the formula:
[tex]f_o=\frac{v}{4L}[/tex]where v is the speed of sound, and is given as v = 343 m/s
Substitute v = 343 and f₀ = 160 into the formula
[tex]\begin{gathered} 160=\frac{343}{4L} \\ L=\frac{343}{4(160)} \\ L=0.5359m \\ L=0.5359\times100cm \\ L=53.59\text{ cm} \end{gathered}[/tex]The length of the pipe = 53.59 cm