Respuesta :

The acceleration in a time interval is given by the ratio of the total change in the velocity to the time taken.

Considering the 1st option,

The time interval is Δt=8-4=4 s

From the graph the change in the velocity during this period is

[tex]\Delta v=4-4=0\text{ m/s}[/tex]

Thus the acceleration in this interval is

[tex]\begin{gathered} a=\frac{\Delta v}{\Delta t} \\ =\frac{0}{4} \\ 0m/s^2 \end{gathered}[/tex]

Considering the second option,

The time interval is Δt=20-12=8 s

The change in the velocity in this interval is

[tex]\Delta v=[/tex]

Considering the 3rd option,

The time interval is Δt=12-10=2 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico