From the statement of the problem, we know that the costs are:
• $325, for the initial costs,
,• $0.60, for binding and packaging ,each book,,
The price of each book is $1.90.
If n is the number of books sold, the total cost for product n books is:
• $325 for the initial costs,
,• $0.60 * n for binding and packaging the n books.
,•
The total cost is the sum of these quantities:
[tex]\text{Cost = \$325 + \$0.60 }\cdot n.[/tex]If the puzzle expert earns $1.90 for each book, for n books he will earn:
[tex]\text{Earnings = \$1.90 }\cdot n.[/tex]The expert will break even when the total cost is equal to the earnings:
[tex]\begin{gathered} \text{Cost = Earnings,} \\ 325+0.60\cdot n=1.90\cdot n\text{.} \end{gathered}[/tex]Solving for n the last equation, we get:
[tex]\begin{gathered} 325=1.90\cdot n-0.60\cdot n, \\ 325=1.30\cdot n, \\ n=\frac{325}{1.30}=250. \end{gathered}[/tex]Answer
To break even, 250 books must be sold.