Respuesta :

Given:

The mass of the bullet is,

[tex]\begin{gathered} m=20\text{ g} \\ =0.020\text{ kg} \end{gathered}[/tex]

The speed of the bullet is,

[tex]v=125\text{ m/s}[/tex]

To find:

The kinetic energy

Explanation:

The kinetic energy of the bullet is,

[tex]\begin{gathered} KE=\frac{1}{2}mv^2 \\ =\frac{1}{2}\times0.020\times125\times125 \\ =156.25\text{ J} \end{gathered}[/tex]

Hence, the kinetic energy of the bullet is 156.25 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico