Respuesta :

From the given figure,

The diameter of the sphere, D=17 ft.

Hence, the radius of the sphere is

[tex]r=\frac{D}{2}=\frac{17\text{ }}{2}=8.5\text{ ft}[/tex]

Now, the surface area of the sphere is,

[tex]\begin{gathered} SA=4\pi r^2 \\ =4\pi\times8.5^2 \\ =907.92\text{ sq.ft} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the surface area of the sphere is 907.92 sq.ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS