In glass, light travels with a speed of 2.0 × 10^8 m/s. Light with a frequency of 4.4 × 10^14 Hz moves through the glass. What is the wavelength of the lighta. 4.5 x 10^-7mb. 8.8 x 10^22mc. 2.2 x 10^6md. 1.1 x 10^-23m

Respuesta :

Given

Light tavels with a speed

[tex]v=2\times10^8\text{ m/s}[/tex]

Frequency is

[tex]n=4.4\times10^{14}\text{ Hz}[/tex]

To find

What is the wavelength of the light?

Explanation

We know,

[tex]\begin{gathered} v=n\lambda \\ \Rightarrow2\times10^8=4.4\times10^{14}\lambda \\ \Rightarrow\lambda=4.5\times10^{-7}m \end{gathered}[/tex]

Conclusion

The wavelength is

[tex]a.\text{ }4.5\times10^{-7}m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico