Respuesta :

Answers:

$1635.6

$24835.6

$1380.4

$24580.4

$255.2

Explanation:

If the tax rate is 7.05%, the state sales tax on a $23200 car is calculated as:

23,200 x 7.05% = 23,200 x 7.05 / 100 = $1635.6

Then, the final cost will be the initial cost plus the sales tax, so

$23200 + $1635.6 = $24835.6

In the same way, if the sales tax rate is 5.95%, the state sales tax will be

23,200 x 5.95% = 23,200 x 5.95 / 100 = $1380.4

And the final cost will be

$23200 + $1380.4 = $24580.4

Therefore, the money saved by driving to Morgan country will be

$24835.6 - $24580.4 = $255.2

So, the answers are:

$1635.6

$24835.6

$1380.4

$24580.4

$255.2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico