Respuesta :

Given:

Mass of car = 1000 kg

Mass of truck = 20000 kg

Speed of truck = 25 km/h

Let's find the speed at which the car will have the same kinetic energy as the truck.

We have:

[tex]KE_{car}=KE_{truck}[/tex]

Apply the formula for kinetic energy:

[tex]KE=\frac{1}{2}mv^2[/tex]

Thus, we have:

[tex]\frac{1}{2}m_1*v_1^2=\frac{1}{2}m_2*v_2^2[/tex]

Where:

m1 is the mass of car = 1000 kg

v1 is the speed of car

m2 is the mass of truck = 20000 kg

v2 is the speed of truck = 25 km/h

Input values into the formula and solve for v1:

[tex]\begin{gathered} \frac{1}{2}*1000*v_1^2=\frac{1}{2}*20000*25^2 \\ \\ 500v_1^2=6250000 \end{gathered}[/tex]

Divide both sides by 500:

[tex]\begin{gathered} \frac{500v_1^2}{500}=\frac{6250000}{500} \\ \\ v_1^2=12500 \end{gathered}[/tex]

Take the square root of both sides:

[tex]\begin{gathered} \sqrt{v_1^2}=\sqrt{12500} \\ \\ v_1=111.8\text{ km/h} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the speed of the car must be 111.8 km/h

ANSWER:

111.8 km/h

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico