Sean is buying a video game priced at $50. He has points from his game club that give him a discount of 10%, and he has a coupon for $10 off. What is the total amount Sean pays for the video game if his points are applied before the coupon? Assume there is no sales tax.A. $30B. $35C. $36D. $45

Respuesta :

Since the price of the video game is $50

Since the discount from the point is 10%

Then multiply 50 by 10% to find the amount of the discount, then subtract it from $50

[tex]\begin{gathered} D=\frac{10}{100}\times50 \\ D=5 \end{gathered}[/tex]

Subtract $5 from $50 to find the price after the discount for the points

[tex]\begin{gathered} P=50-5 \\ P=45 \end{gathered}[/tex]

Since there is another discount of $10, then

Subtract $10 from $45 to find the price at last

[tex]\begin{gathered} F\mathrm{}P=45-10 \\ F\mathrm{}P=35 \end{gathered}[/tex]

Sean pays $35 for the video game

The answer is B

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico