Respuesta :

ANSWER

[tex]SA=64cm^2[/tex]

EXPLANATION

We are given the square pyramid in the question.

To find it, we will use the formula:

[tex]\begin{gathered} SA\text{ = }A\text{ + }\frac{1}{2}ps \\ \text{where A = area of the base} \\ p\text{ = perimeter }of\text{ base} \\ s\text{ = slant height} \end{gathered}[/tex]

From the question, the slant height, s, is 6 cm.

To find the area of base, we use:

A = L * L

where L = base length = 4cm

=> A = 4 * 4

A = 16 sq cm

To find the perimeter of the base, we use:

P = 4L

=> P = 4 * 4

P = 16 cm

Therefore, the surface area of the pyramid is:

[tex]\begin{gathered} SA\text{ = 16 + }\frac{1}{2}(16)(6) \\ SA\text{ = 16 + 48} \\ SA=64cm^2 \end{gathered}[/tex]

The surface area of the pyramid is 64 square centimetres.

ACCESS MORE
EDU ACCESS