An object is traveling at a constant velocity of 12 m/s when it experiences a constant acceleration of 2.5 m/s^2 for a time of 20 s.
Recall from the equations of motion
[tex]v=u+a\cdot t[/tex]Where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration, and t is the time.
Let us substitute the given values and find the final velocity
[tex]\begin{gathered} v=u+a\cdot t \\ v=12+2.5\cdot20 \\ v=12+50 \\ v=62\; \frac{m}{s} \end{gathered}[/tex]Therefore, the final velocity of the object is 62 m/s