Respuesta :

Answer:

0.6 = 60% probability that a randomly selected student from the survey would order mushroom, given that they order broccoli

Step-by-step explanation:

Conditional probability formula:

We use the conditional probability formula to solve this question. We want to find the probability of an event B happening, given that event A has happened. This probability is:

P(B|A) = P(A and B)/P(A)

In which P(A and B) is the number of outcomes in which both events happened, and P(A) is the number of outcomes in which event A happened.

In this question:

20 students ordered Broccoli, so P(A) = 20.

12 ordered broccoli with mushroom, so P(A and B) = 12.

Then

P(B|A) = P(A and B)/P(A) = 12/20 = 0.6

0.6 = 60% probability that a randomly selected student from the survey would order mushroom, given that they order broccoli

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico