A general linear equation is
[tex]y=mx+b[/tex]where y is the dependent variable, m the slope or the change per unit, x the independent variable and b the fixed value
then we can identify each one
the dependent variable or the Outcome is P(total pay)
the change per unit is the price per each copy then (70$)
the independent variable is the number of copies N
the fixed values is the base salary 2300
then
[tex]P=70N+2300[/tex]no to find the total pay to 24 copies we replace N=24
[tex]\begin{gathered} P=70(24)+2300 \\ P=3980 \end{gathered}[/tex]total pay if Juan sells 24 copies is $3980