1) Chemical equation
[tex]2KOH_{}+H_2SO_4\rightarrow K_2SO_4+2H_2O_{}_{}[/tex]2) Moles of H2SO4 that reacted
[tex]M=\frac{moles\text{ of solute}}{\text{liters of solution}}[/tex][tex]n=M\cdot v[/tex]Convert the units of volume
[tex]L=28.2mL\cdot\frac{1L}{1000mL}0.0282L[/tex][tex]mol_{}H_2SO_4=0.220M\cdot0.0282L=0.006204molH_2SO_4_{}[/tex]3) Moles of KOH that reacted.
The molar ratio is 2 mol KOH: 1 mol H2SO4.
[tex]mol_{}KOH=0.006204molH_2SO_4\cdot\frac{2molKOH_{}}{1molH_2SO_4}=0.012408molKOH_{}[/tex]4) Molarity of KOH
Convert the units of volume
[tex]L=25.0mL\cdot\frac{1L}{1000mL}=0.0250L[/tex][tex]M=\frac{n}{v}[/tex][tex]M=\frac{0.012408molKOH_{}}{0.0250L}=0.49632MKOH_{}[/tex]The molarity of the KOH solution is 0.49632 M.
.