Respuesta :

a) Frequency is the number of complete oscillations per second. Looking at the graph, there are 9 complete oscillations in 5 seconds. Thus,

Frequency = 9/5 = 1.8 oscillations per second

Frequency = 1.8 Hz

Period = 1/frequency = 1/1.8

Period = 0.056 s

b) When we differenctiate displacement with respect to time, the result is velocity.

Recall, period = 1/f = 5/9 cycles

1/4 cycle behind = 1/4 x 5/9 = 5/36

It is delayed with 5/36 sec with respect to displacement.

5/36 sec = 0.139 sec

Acceleration = first derivative of velocity = second derivative of displacement = 1/4 cycle behind velocity = 1/2 cycle behind displacement =

5/36 = 0.139 sec delayed with respect to velocity

= 5/18 = 0.2777 secs delayed with respect to displacement

Thus, the number of seconds out of phase with the displacements is 0.278 seconds

c) The formula for calculating the period of an ideal pendulum anywhere is

T = 2π√length/local gravity). We would calculate the local gravity.

From the information given,

length = 0.2

T = P = 5/9

Thus,

5/9 = 2π√0.2/local gravity)

(5/9)/2π = √0.2/local gravity

Square both sides. It becomes

[(5/9)/2π]^2 = 0.2/local gravity

local gravity = 0.2/[(5/9)/2π]^2

local gravity = 25.56 m/s^2

Thus,

acceleration due to gravity = 25.56 m/s^2

Recall, earth's gravity = 9.8 m/s^2

number of g forces = 25.56/9.8

number of g forces = 2.61

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico