ANSWER:
a) $24000
b) $46
c) $47000, $1542000
d) $94, $46.73
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
We have the following function:
[tex]C\mleft(x\mright)=46x+24000[/tex]a)
The fixed cost is the y-intercept of the function, therefore:
24000
b)
The marginal cost is the cost associated with a book, that is, the slope of the function, therefore:
46
c)
We calculate the total cost like this:
[tex]\begin{gathered} C(500)=46\cdot500+24000=47000 \\ C(33000)=46\cdot33000+24000=1542000 \end{gathered}[/tex]d)
We calculate the average cost like this:
[tex]\begin{gathered} ac=\frac{C\mleft(x\mright)}{x} \\ \frac{C(500)}{500}=\frac{47000}{500}=94 \\ \frac{C(33000)}{33000}=\frac{1542000}{33000}=46.73 \end{gathered}[/tex]