to estimate the next presidents final approval rating, how many people should be sampled so that the margin of error is 2.5%, with 95% confidence, knowing that in a sample, 100 out of 560 vote for candidate a?

Respuesta :

To estimate the next presidents final approval rating, the sample size should be 907.

Margin of error is 2.5% = 2.5/100 = 0.025

confidence level = 95%

n = 560

x = 100

P^ = x/n = 100/560 = 0.18

Using the standard normal table, the critical value at 95% confidence level is 1.96.

The sample size is

n = p(1 - p)[tex](\frac{z}{E})^{2}[/tex]

n = 0.18 (1 - 0.18)(1.96/0.025)²

n = 0.18 x 0.82 x 6146.56

n = 907.23 ≅ 907

Therefore, to estimate the next presidents final approval rating, the sample size should be 907.

To learn more about margin of error refer here

https://brainly.com/question/24289590

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS