assume the distribution in this problem is a normal distribution. a household spends an average of $225 a week on groceries. the standard deviation is $88. what is the probability that a household spends more than $240 a week on groceries?

Respuesta :

The probability that a household spends more than $240 a week on groceries is 0.170

A household spends an average of $225 a week on groceries, mean = $225

the standard deviation  σ =  $88.

the probability that a household spends more than $240 a week on groceries, X = 240

P(X > 240) = P((X - μ)/σ)

P(X > 240) = P((240 - 225)/88)

P(X > 240) = 0.170

Probability that X > 240 is 0.170

Therefore, the probability that a household spends more than $240 a week on groceries is 0.170

To learn more about normal distribution refer here

https://brainly.com/question/4079902

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico