Respuesta :

Answer:

[tex]22.88\text{atm}[/tex]

Explanations:

In order to get the pressure of the gas, we will use the ideal gas equation expressed as:

[tex]PV=\text{nRT}[/tex]

• P is the ,pressure ,of the gas (in atm)

• V is the v,olume ,of the gas (in L)

• n is the ,number of moles, of gas (in moles)

• R is the ,gas constant

• T is the ,temperature, in kelvin

Given the following parameters:

[tex]\begin{gathered} n=0.0925\text{moles} \\ R=0.0821L\cdot atm/mole\cdot K \\ V=152mL=0.152L \\ T=185^0C=185+273=458K \end{gathered}[/tex]

Substitute the given parameters into the formula:

[tex]\begin{gathered} P=\frac{\text{nRT}}{V} \\ P=\frac{0.0925\cancel{\text{moles}}\times0.0821\frac{\cancel{L}\cdot atm}{\cancel{\text{mole}\cdot K}}\times458\cancel{K}}{0.152\cancel{L}} \\ P=\frac{0.0925\times0.0821atm\times458}{0.152} \\ P=\frac{3.4781665}{0.152}\text{atm} \\ P=22.88\text{atm} \end{gathered}[/tex]

Hence the pressure of the gas is 22.88atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico