Respuesta :
[tex]A)\mu=0.363[/tex]
B)It would have skidded 4 times farther.
Explanation
the work is the change in energy that results from appliyng a force , in this case, the force is the force of friction
[tex]\text{work}=\text{change in energy= Final energy-initial energy}[/tex]Step 1
find the work done:
Let
[tex]\begin{gathered} \text{mass}=2.75\text{ kg} \\ v_1=1.75\text{ }\frac{m}{s} \\ \text{distance}=\text{ 40 cm =0.4 m} \\ v_f=0\text{ (rest) } \end{gathered}[/tex]so
[tex]\begin{gathered} \Delta energy \\ E_f-E_i=\frac{1}{2}mv^2-\frac{1}{2}mv^2_2 \\ E_f-E_i=\frac{1}{2}mv^2-0 \\ E_f-E_i=\frac{1}{2}(2.75)(1.75)^2 \\ E_f-E_i=4.21\text{ Joules} \\ E_f-E_i=4.2\text{ Jouls} \end{gathered}[/tex]hence, the work and applied force are:
[tex]\begin{gathered} W=\text{ force}\cdot dis\tan ace \\ W=4.2\text{ joules, } \\ \text{hence} \\ 4.2=F\cdot d \\ \text{led d= 0.4 and replace} \\ \frac{4.2}{d}=F \\ F=10.52\text{ Newtons} \end{gathered}[/tex]Step 2
[tex]\begin{gathered} \text{The force of friction is given by:} \\ Ff=\mu\cdot N \\ \text{wherre }\mu\text{ is the coeffictient of frictin ans N is the normal, so} \\ \mu=\frac{Ff}{N} \\ \text{and remember that} \\ N=mg \\ so \\ \mu=\frac{Ff}{mg} \end{gathered}[/tex]
now, replace
[tex]\begin{gathered} \mu=\frac{Ff}{mg} \\ \mu=\frac{10.52}{(2.75\operatorname{kg})(1.75\frac{m}{s})} \\ \mu=0.363 \end{gathered}[/tex]therefotre, the cofficient of kinetick friction is 0.363
Step 3
Part B
if the bale of hay had been traveling twice as fast
then let
[tex]v_a=2v[/tex]so
a)
[tex]\begin{gathered} \Delta energy \\ E_f-E_i=\frac{1}{2}m(2v)^2-\frac{1}{2}mv^2_2 \\ E_f-E_i=\frac{4}{2}mv^2-0 \\ E_f-E_i=2(2.75)(1.75)^2 \\ E_f-E_i=16.84\text{ Joules} \\ E_f-E_i=16.8\text{ Jouls} \end{gathered}[/tex]now, replace in the formula
as the force is the same, replace
[tex]\begin{gathered} W=\text{ force}\cdot dis\tan ace \\ W=16.8 \\ \text{hence} \\ 4.2\cdot4=F\cdot d \\ d=4(\frac{4.2}{F}) \\ \end{gathered}[/tex]so, we can conclude that
It would have skidded 4 times farther.
I hope this helps you