ANSWER:
120 J
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
We must calculate the kinetic energy in both cases, with the speed at 3 m/s and the speed at 7 m/s, the energy difference is the necessary work.
[tex]\begin{gathered} KE=\frac{1}{2}m\cdot v^2 \\ \text{ Thefore::} \\ KE=\frac{1}{2}\cdot6\cdot3^2=\frac{1}{2}\cdot6\cdot9=27 \\ KE=\frac{1}{2}\cdot6\cdot7^2=\frac{1}{2}\cdot6\cdot49=147 \end{gathered}[/tex]Now, we calculate the work like this:
[tex]\begin{gathered} W=\Delta KE=147-27 \\ W=120\text{ J} \end{gathered}[/tex]Work is 120 J