LailanniZ458145 LailanniZ458145
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

(b) Rita bought 15 pounds of rice for $7.How many pounds of rice did she get per dollar?pounds per dollar I need help with this question.

Respuesta :

WhisperL750241 WhisperL750241
  • 26-10-2022

Find out the unit price

Divide the total pounds by the total dollars

so

15/7=2.14 pounds per dollar

Answer Link

Otras preguntas

What does a blank tile mean in words with friends?
How did the society of the Southwestern people differ from most other Native American societies?
What did virginia finally ratify the constitution?
Farmer fred has 200 sheep on his farm he sells 40 of the what percentage of his sheep does he have left
Anja simplified the expression 10x-5/-5x^10 to 15/x^15. What mistake did Anja make? a. She divided the exponent instead of subtracting them b. She divided the
Brandon has written 4 pages of a 5 page report. what percent of the report has he written?
I need a thesis statement for my research paper about homicide detectives
I need help on this promblem
What is a eroded surface called
Five race cars speed toward the finish line at the Jasper County Speedway. The table lists each car’s speed in meters/second. If each car has the same mass, whi