Given data
*The given initial speed of the car is u = 19.44 m/s
*The given final speed of the car is v = 22 m/s
*The given time is t = 0.65 s
The formula for the acceleration of the car is given as
[tex]a=\frac{v-u}{t}[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} a=\frac{22-19.4}{0.65} \\ =4m/s^2 \end{gathered}[/tex]Hence, the acceleration of the car is a = 4 m/s^2