Respuesta :

Sales tax rate as a percentage = 3%

Explanation:

The cost of the item = $380

The sales tax = $11.40

Sales tax rate as a percentage = sales tax/the cost of the item × 100

Sales tax rate = sales tax/the cost of the item = 11.4/380

Sales tax rate = 0.03

Sales tax rate as a percentage = 0.03 × 100

Sales tax rate as a percentage = 3%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico