A Physics student is thrown horizontally at a velocity of 12 m/s from the top of a cliff 68m high. How far from the base of the cliff does the student land? (2 sig figs)

Respuesta :

ANSWER

[tex]45m[/tex]

EXPLANATION

To find how far the student lands, we first have to find the time of flight using the equation that governs vertical motion:

[tex]y-y_0=v_{0y}t+\frac{1}{2}a_yt^2[/tex]

where y0 = initial height; y = final height; voy = initial velocity in the y direction; t = time; ay = -g; g = acceleration due to gravity

From the question, we have that:

[tex]\begin{gathered} y=0 \\ y_0=68m \\ v_{0y}=0m/s^{} \\ t=\text{?} \\ g=9.8m/s^2 \end{gathered}[/tex]

Therefore, we have that:

[tex]\begin{gathered} 0-y_0=0-\frac{1}{2}gt^2 \\ \Rightarrow t^2=\frac{2y_0}{g} \\ t=\sqrt[]{\frac{2y_0}{g}} \\ t=\sqrt[]{\frac{2\cdot68}{9.8}} \\ t=3.73\text{ seconds} \end{gathered}[/tex]

Now, we can apply the equation that governs horizontal motion to find the distance from the base of the cliff:

[tex]x-x_0=v_{0x}t+\frac{1}{2}a_xt^2_{}_{}_{}_{}[/tex]

where x = distance from bottom of cliff; x0 = starting position; v0x = initial velocity in the x-direction; ax = acceleration in the x-direction

From the question, we have that:

[tex]\begin{gathered} x_0=0m \\ a_x=0m/s^2 \\ x=\text{?} \\ v_{0x}=12\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the distance of the student from the base of the cliff is:

[tex]\begin{gathered} x-0=v_{0x}t+0 \\ \Rightarrow x=v_{0x}t \\ x=12\cdot3.73 \\ x\approx45m \end{gathered}[/tex]

That is the answer (to 2 significant figures).

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico