Mary disposed $7,000 into an account that pays simple interest at a rate of 5% per year. How much interest will she be paid in the first 3 years?

Respuesta :

The formula for simple interest

[tex]A=P(1+rt)^{}[/tex]

Where

A is the amount

P is the principal

r is the rate

t is the time

in this case

P=7000

r=5%

t=3

we substitute the values

[tex]A=7000(1+(0.05\cdot3))[/tex]

[tex]A=8050[/tex]

the interest is

8050-7000= 1050

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico