Susan cell phone bill is $70 per month, that translates to an annual expense of
Annual phone bill = 70 x 12
Annual phone bill = 840
Also she spends 167 per year on student health insurance.
This means;
[tex]\begin{gathered} \text{Phone bill=}840 \\ \text{Health insurance=167} \\ The\text{ percentage of phone bill to student health insurance is;} \\ \text{Percentage}=\frac{\text{phone bill}}{health\text{ insurance}}\times100 \\ \text{Percentage}=\frac{840}{167}\times100 \\ \text{Percentage}=502.994 \\ \text{Percentage}\approx503 \end{gathered}[/tex]The result shows that the money Susan spends on her cell phone bill annually is approximately 503% of her annual health insurance