Respuesta :

Given :

The table salt has a density = 2.16 g/mL

We need to find the mass of 2 L

The mass will the product of the density and the volume

At first convert L to mL

1 L = 1000 mL

So, 2 L = 2000 mL

So, the mass = 2.16 * 2000 = 4,320 grams = 4.32 kg

So, the answer is 4.32 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS