Given data:
* The mass of the object suspended from the edge of a table is 2.6 kg.
* The acceleration of the system is,
[tex]a=3.8ms^{-2}[/tex]Solution:
The force acting on the system is,
[tex]F=(m_1+m_2)a[/tex]where m_1 is the mass of the cart and m_2 is the mass of the object suspended, and a is the acceleration of the system,
The only force acting in this case is the weight of the object suspended from the edge of a tabel.
Thus, the force acting on the system is,
[tex]F=m_2g[/tex]where g is the acceleration due to gravity,
Substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} (m_1+m_2)a=m_2g \\ 3.8(m_1+2.6)=2.6\times9.8 \\ 3.8(m_1+2.6)=25.48 \\ m_1+2.6=\frac{25.48}{3.8} \\ m_1+2.6=6.7 \\ m_1=4.1\text{ kg} \end{gathered}[/tex]Thus, the mass of the cart is 4.1 kg.