The volume formula for a circular cone is
[tex]V=\frac{1}{3}\pi(r)^2h[/tex]Where h = 15 and V = 15.7, let's replace this information and solve for r
[tex]\begin{gathered} 15.7=\frac{1}{3}\cdot\pi\cdot(r)^2\cdot15 \\ 15.7=15.71r^2 \\ r=\sqrt[]{\frac{15.7}{15.71}} \\ r\approx1 \end{gathered}[/tex]If the radius is 1 mm, then the diameter is 2 because it must be double.