Respuesta :

The cost of the shirt = $32

Reduction percentage = 10%

Therefore, the reduction is,

[tex]\frac{10}{100}\times32=3.2[/tex]

The cost of the shirt is

[tex]32-3.2=28.8[/tex]

The cost of the shirt after using the coupon is $ 28.8.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico