MervinC541556 MervinC541556
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.instant coffee12 oz at $3.498 oz at $2.85

Respuesta :

GiulianaJ281121 GiulianaJ281121
  • 26-10-2022

Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.

instant coffee

12 oz at $3.49

8 oz at $2.85

To find out the unit price, divide the total cost by the total volume

so

12 oz at $3.49 -----> 3.49/12=$0.3 per oz

8 oz at $2.85 -----> 2.85/8=$0.4 per oz

Answer Link

Otras preguntas

After chromosomes are formed, during which phase of mitosis do the chromosomes attach to the spindle fibers by their centromeres?
Why do we only see only one side of the moon from Earth A. the moon does not rotate B. the moon takes longer to rotate then to revolve around Earth C. the moon
what groups were in conflict in the south?
What are the two types of state budgets?
After chromosomes are formed, during which phase of mitosis do the chromosomes attach to the spindle fibers by their centromeres?
Which species does not have a noble gas electron configuration? (1) Na+ (3) Ar (2) Mg2+ (4) S
Sunflowers belong to which of the following kingdoms? A. Animalia B. Fungi C. Plantae D. Protista
In legislative terms, a bill is a proposal A. made in the House of Representatives. B. made in the Senate. C. for any law. D. that has reached committee for
the sum of 1/9 2/3 and 5/8 is
How Much Blood Does The Average Person Have In Their Body?