Respuesta :

Given:

The weight of the object on Jupiter is

[tex]W=2600\text{ N}[/tex]

The acceleration due to gravity on Jupiter is

[tex]g=26\text{ m/s}^2[/tex]

To find:

The mass

Explanation:

Let the mass of the object be 'm'.

The weight is,

[tex]\begin{gathered} W=mg \\ m=\frac{W}{g} \end{gathered}[/tex]

Substituting the values we get,

[tex]\begin{gathered} m=\frac{2600}{26} \\ =100\text{ kg} \end{gathered}[/tex]

Hence, the mass is 100 kg.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico