EvalinaA256308 EvalinaA256308
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pounds of chicken feed is $26.72. What is the unit rate?

Respuesta :

ShiaH680037 ShiaH680037
  • 26-10-2022

Answer:

The unit rate of chicken is $3.34 per pound

Explanation:

Given that the cost of 8 pounds of chicken feed is $26.72.

We want to find the unit rate, which is the cost of of one pound of chicken.

[tex]\begin{gathered} 8\text{ pounds}\rightarrow\text{ \$26.72} \\ 1\text{ pound}\rightarrow\frac{\text{\$26.72}}{8} \\ 1\text{ pound}\rightarrow\text{\$3.34} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the unit rate of chicken is $3.34 per pound

Answer Link

Otras preguntas

what is 4 27/125 as a decimal
if jenny bakes 460 cakes in august 320 in september 440 in october 560 in november and 620 in december what is the mean of cakes jenny bakes in a month
3p-2=-29 what is the answer
what is the estimate of 204878
a painter spends 3 hours working on painting.A sculptor spends 2 2/3 as long for working on a sculpture.how long does the sculptor work?
Who felt that competing colonialism had intensified hostilities and rivalries among European powers and contributed to the start of World War I?
describe how to properly measure the volume of a liquid?
Spencer buys 20 strawberries to make smoothies. Each smoothie needs 5 strawberries. Use a count -by to find the number of smoothies Spencer can make.
How are real numbers different from irrational number?
3/5 of 40.00 dollars is