ANSWER:
5040 N
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
We have that the force can be calculated as follows:
[tex]F=m\cdot a[/tex]We know the mass and the acceleration, so we plug in and calculate the force, just like this:
[tex]\begin{gathered} m=1400\text{ kg; a = 3.6}\frac{m}{s^2} \\ F=1400\cdot3.6 \\ F=5040\text{ N} \end{gathered}[/tex]