Given:
The force constant of a spring is k = 100 N/m
The mass of the box is 55 g = 0.055 kg
The maximum compression is
[tex]\begin{gathered} x_{max}=\text{ 11 cm} \\ =0.11\text{ m} \end{gathered}[/tex]Required:
Speed of the box when it is compressed to x = 7 cm = 0.07 m
Explanation:
The speed of the box can be calculated as
[tex]\begin{gathered} v=\sqrt{\frac{k}{m}}\times\sqrt{(x_{max}^2-x^2)} \\ =\sqrt{\frac{100}{0.055}}\times\sqrt{((0.11)^2-(0.07)^2)} \\ =3.618\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Final Answer: The speed of the box is 3.618 m/s.