It is given that the principle of $5720 was deposited at the rate of 6%. The interest for 4 years is to be calculated so it follows:
[tex]p=5720,n=4,r=6[/tex]Hence the interest is given by:
[tex]\begin{gathered} I=\frac{\text{pnr}}{100} \\ I=\frac{5720\times4\times6}{100} \\ I=1372.8 \end{gathered}[/tex]Hence the interest earned in four years is $1372.8.