A school wants to buy a chalkboard that measures 1 yard by 2 yards. The chalkboard costs$34.09 per square yard. How much will the chalkboard cost?

Respuesta :

The area of the chalkboard can be calculated using the formula:

[tex]A=l\times w[/tex]

From the question, the following parameters are given:

[tex]\begin{gathered} l=1\text{ yard} \\ w=2\text{ yards} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the area is calculated to be:

[tex]\begin{gathered} A=1\times2 \\ A=2\text{ square yards} \end{gathered}[/tex]

If the board costs $34.09 per square yard, the cost of a 2 square yard board will be:

[tex]\Rightarrow2\times34.09=68.18[/tex]

The chalkboard costs $68.18.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico