Two factory plants are making tv panels. Yesterday, plant A produced 2000 panels. Ten percent of the panels from plant A and 3% of the panels from plant B were defective. How many panels did plant B produce, if the overall percentage of defective panels from the two plants was 5%?

Respuesta :

Let B be the amount of panels that plant B produced.

The total amount of defective panels from plant A is:

[tex]\frac{10}{100}\times2000=200[/tex]

The total amount of defective panels from plant B is:

[tex]\frac{3}{100}\times B=0.03B[/tex]

The total amount of panels produced by plants A and B is:

[tex]2000+B[/tex]

Since 5% of the total of panels is defective, the total amount of defective panels is:

[tex]\begin{gathered} \frac{5}{100}\times(2000+B) \\ =100+0.05B \end{gathered}[/tex]

On the other hand, the total amount of defective panels is the sum of the defective panels from plants A and B:

[tex]200+0.03B[/tex]

Since these two expressions correspond to the total amount of defective panels, then:

[tex]200+0.03B=100+0.05B[/tex]

Solve for B:

[tex]\begin{gathered} \Rightarrow200-100=0.05B-0.03B \\ \Rightarrow100=0.02B \\ \Rightarrow B=\frac{100}{0.02} \\ \Rightarrow B=5000 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the total amount of panels that plant B produced, is:

[tex]5000[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS