Respuesta :

The percentage of ( a% ) is to be applied on the principal amount of ( P ):

[tex]P\text{ = \$658.23}[/tex]

We need to determine what percentage proportion rate ( a% ) will left us with a disposable amount of ( D ):

[tex]D\text{ = \$645.07}[/tex]

The percentage formula applied at principal amount is:

[tex]D\text{ = P }\cdot\text{ }\frac{a}{100}\text{ }[/tex]

We will plug in the values the respective values as follows:

[tex]\begin{gathered} a\text{ = }\frac{100\cdot D}{P} \\ a\text{ = }\frac{100\cdot645.07}{658.23}\text{ = }\frac{64507}{658.23} \\ \textcolor{#FF7968}{a}\text{\textcolor{#FF7968}{ = 98\%}} \end{gathered}[/tex]

The amount of percentage reduction applied to the principal amount is ( 2% ) and $645.07 is 98% of principal $658.23.

Hence,

[tex]\textcolor{#FF7968}{98}\text{\textcolor{#FF7968}{ percent}}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico