Given:
The distance between the wires is,
[tex]d=0.328\text{ m}[/tex]The currents in each wire are in the same direction and the magnitude is,
[tex]i=9.812\text{ A}[/tex]To find:
The net magnetic field 0.832 m away from each wire on the side opposite the other wire
Explanation:
The magnetic field due to a current-carrying wire is,
[tex]\begin{gathered} B=\frac{\mu_0i}{2\pi r} \\ \mu_0=4\pi\times10^{-7}\text{ H/m} \end{gathered}[/tex]If we see the diagram of both the wires,
the point x is at a distance (x+d) from the second wire
The magnetic field due to wire 1 and wire 2 will be out of the page.
The net magnetic field at point x is,
[tex]\begin{gathered} B=\frac{\mu_0i}{2\pi x}+\frac{\mu_0\imaginaryI}{2\pi(x+d)} \\ =\frac{4\pi\times10^{-7}\times9.812}{2\pi\times0.832}+\frac{4\pi\times10^{-7}\times9.812}{2\pi\times(0.832+0.328)} \\ =2.36\times10^{-6}+1.69\times10^{-6} \\ =4.05\times10^{-6}\text{ T} \\ =4.05\text{ }\mu T \end{gathered}[/tex]Similarly, on the right of wire 2, the magnetic field will be the same but into the page.
Hence, the required magnetic field is,
[tex]4.05\text{ }\mu T[/tex]